Naše největší medailové naděje na ZOH 2018

Nominace ČR na Zimní olympijské hry a naše největší medailové naděje

V jihokorejském Pchjongčchangu 9. února začnou XXIII. zimní olympijské hry. Jde o třetí zimní olympijské hry na asijském kontinentu. První hostilo japonské Sapporo ( 1968 ), kde vzpomínáme na triumf skokana na lyžích Jiřího Rašky. Na jeho počest byla do olympijské kolekce oblečení pro letošní ZOH zařazena zimní čepice Raškovka.

Druhá zimní olympiáda v Asii byla také v Japonsku, pro nás tolik oslavovaném Naganu. Od

Čepice Raškovka
Čepice Raškovka

historického vítězství českých hokejistů si letos připomínáme 20 výročí. Napodobí tým okolo Haška, Jágra a dalších hokejových hvězd i současní hokejový reprezentanti?

V Jižní Korea hostila již také letní olympijské hry, konkrétně to bylo v roce 1988, hostitelské město byl Soul.

Nominace českých sportovců na ZOH 2018

  • Pchjongčchang, Jižní Korea
  • 9. 2. 2018 – 25. 2. 2018

Osmnáctého ledna schválil Český olympijský výbor základní nominaci 85 český sportovců pro zimní olympijské hry v Jižní Korei. Ta se následně ještě upravila pro zranění některých sportovců a také rozšířila po různých přerozdělení v jednotlivých disciplinách. Přibilo tak například několik míst v alpských disciplínách a také u klasických běžců na lyží, kde se nakonec podařilo donominovat mezi muži i ženami po pěti reprezentantech a mohou tedy složit tým pro štafety i s náhradníkem.

Aktuální stav reprezentace na ZOH 2018, těsně před začátkem her je následující:

Biatlon

Ženy: Markéta Davidová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Veronika Zvařičová.

Muži: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík, Jaroslav Soukup.

O poslední místo svedly vnitřní reprezentační boj Lucie Charvátová a Lea Johanidesová. Dodatečně byla nominována Lea Johanidessová. Na ZOH neletí, je doma připravena jako náhradnice. „Lea bude mít akreditaci, ale na případné povolání na olympiádu bude čekat,“ vysvětlil ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi na tiskové konferenci.

Program biatlonistů na zimních olympijských hrách 2018 je zde >>

Boby

Jan Vrba, Dominik Dvořák, David Egydy, Jakub Havlín, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Dominik Suchý, Jan Šindelářa, cestující náhradník Jan Stokláska.

Hokej

Brankáři:

Patrik Bartošák(Vítkovice), Pavel Francouz(Čeljabinsk/KHL), Dominik Furch(Omsk/KHL).

Obránci:

Michal Jordán, Jan Kolář(oba Chabarovsk/KHL), Ondřej Němec(Kometa Brno), Tomáš Kundrátek(Nižnij Novgorod/KHL), Vojtěch Mozík(Podolsk/KHL), Jakub Nakládal(Jaroslavl/KHL), Adam Polášek(Soči/KHL), Ondřej Vitásek(Chanty-Mansijsk/KHL).

Útočníci:

Milan Gulaš, Tomáš Mertl(oba Plzeň),Michal Birner, Roman Červenka(oba Fribourg-Gottéron/Švýc.), Martin Erat(Kometa Brno), Petr Koukal(Hradec Králové), Michal Vondrka(Chomutov), Roman Horák(Podolsk/KHL), Jan Kovář(Magnitogorsk/KHL), Dominik Kubalík(Ambri-Piotta/Švýc.), Lukáš Radil(Spartak Moskva/KHL), Michal Řepík(Slovan Bratislava/KHL), Jiří Sekáč(Kazaň/KHL), Tomáš Zohorna(Chabarovsk/KHL).

15 hráčů působících v KHL, tři ze švýcarské nejvyšší soutěže a sedm borců z domácí extraligy, to je složení hokejového týmu pro ZOH 2018 v Pchjongčchangu. Jedné z medailových nadějí? Uvidíme.

Krasobruslení

Muži: Michal Březina.
Taneční páry: Cortney Mansourová, Michal Češka.
Sportovní dvojice: Anna Dušková, Martin Bidař.

Rychlobruslení

Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Nikola Zdráhalová.

Rychlobruslení na krátké dráze

Michaela Sejpalová.

Saně

Muži: Ondřej Hyman.
Ženy: Tereza Nosková.
Dvojice: Antonín Brož, Lukáš Broža Matěj Kvíčala, Jaromír Kudera.

Alpské disciplíny

Ženy: Martina Dubovská, Ester Ledecká, Gabriela Capová, Kateřina Pauláthová
Muži: Jan Hudec, Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan, Adam Kotzmann

U lyžařů došlo k doplnění nominace a bohužel na poslední chvíli také ke změně. Kryštof Krýzl se zranil v Ga-Pa při závodu světového poháru. Přetržené vazy a operace ho na hry nepustí. Místo něj by donominován veterán Jan Hudec.

Akrobatické lyžování

Nikol Kučerová (skicross)

Běh na lyžích

Ženy: Petra Nováková, Kateřina Beroušková, Karolína Grohová, Barbora Havlíčková, Petra Hynčicová
Muži: Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák, Miroslav Rypl, Aleš Razým

Severská kombinace

Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk

Skok na lyžích

Roman Koudelka, Vojtěch Štursa, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Lukáš Hlava

Snowboarding

Ženy: Ester Ledecká (alpské disciplíny), Vendula Hopjáková (snowboardcross), Eva Samková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle, big air), Sára Veselková (snowboardcross)
Muži: Jan Kubičík (snowboardcross), Petr Horák (slopestyle, big air)

Projděte si program ZOH2018 >> Program zimních olympijských her 2018 v Jižní Koreii

Největší české medailové naděje na zimní olympiádě

Česká republika získala na minulých zimních hrách v ruském Soči 8 medailí. Zlato získaly Martina Sáblíková a Eva Samková. Stříbro Sáblíková, Soukalová, Moravec a mix štafeta biatlonistů. Bronzové medaile ze Soči mají biatlonisté Moravec a Soukup. Devátou medaili získala ženská biatlonová štafeta, po vyloučení Rusek pro doping. Biatlonistky ji obdržely dodatečně loni v listopadu.

Sáblíková, Samková, Ledecká a kdo další

V letošní nominaci jsou obhájkyně zlata Sáblíková a Samková. I letos budou patři k hlavním favoritkám ve svých disciplínách. Velkou medailovou nadějí je snowboardistka Ester Ledecká, které se letos ve světovém poháru povedlo 5x za sebou vyhrát závod v paralelním obřím slalomu. Ester se navíc jako jediná sportovkyně zúčastní závodů ve snowboardu ( paralelní obří slalom / slalom ), tak také v klasickém sjezdovém lyžování. Což se dosud v historii nikomu nepodařilo.

Velkou medailovou naději tradičně slibují biatlonisté. I bez největší hvězdy posledních let Gabriely Koukalové, která letos nezávodí pro vleklé zdravotní problémy, mají šanci na medailové umístění. Ondřej Moravec nebo Veronika Vítková dokázali v průběhu sezony svou formu postupně zlepšovat a dostali se i na pódium. Zlepšení oproti začátku sezóny ukázali i další členové týmu. Kdo uspěje, kdo překvapí?

Šéftrenér Ondřej Rybář bude brát umístění do desátého místa jako úspěch. Ano, konkurence je v biatlonu obrovská a je to velmi nevypočitatelný sport, kde může mít velký vliv na umístění nejen aktuální forma, ale také aktuální počasí, hlavně vítr na střelnici. Cinkout nějakou medailí by biatlonisté ale mohli.

Na rychlých nožích a ledu rychlobruslařského stadiónu může vedle tradiční medailistky Martiny Sáblíkové uspět také, stále se zlepšují, sprinterka Karolína Erbanová ( čtvrtá žena průběžného pořadí Světového poháru na pětistovce ).

Kdo může překvapit

Jmen na medailové překvapení je více. I když v medaili u biatlonistů všichni tajně doufáme, já věřím, že minimálně jedna bude. Budou medailové umístění překvapením. Další překvapení by mohla předvést snowboardistka Šárka Pančochová. A kdo dále? Zbývají hokejisté, u ostatních disciplín bude top desítka nebo účast ve finále bráno jako velký úspěch.

Hokejový tým přesně před dvaceti lety v Naganu, na Turnaji století, jak se mu také přezdívalo, vybojovali překvapivé zlato. Letos se olympijského turnaje neúčastní hokejisté z NHL, turnaj bude velmi vyrovnaný. Velmi silný tým bude mít Rusko , hrající pod nezávislou vlajkou. Silní budou určitě Švédové a Finové, ale jak silné týmy přiveze USA a Kanada, bez hráčů z NHL, je velká neznámá. V hokejovém turnaji se nenápadně rýsuje možnost na nějakou z medailí.

Já osobně tipuji, že český sportovci na zimních olympijských hrách 2018, jihokorejském Pchjongčchangu, získají pět medailí, z toho dvě zlaté. Jaký máte tip Vy?

Sledujte ZOH 2018 od 9. února. V televizi na programu ČT Sport, Eurosport 1 a Eurosport2. Velký tým reportérů poslal do Jižní Koree i Český rozhlas.

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter