6 variant kliku, kterými procvičíte dokonale prsní svaly

Prsní svaly, široký a vypracovaný hrudník, to je jeden z mnoha symbolů mužnosti v dnešní době. Pokud byste se zeptali nějakého zkušeného cvičence, zda rád cvičí prsa, rozhodně by řekl ano. Navíc existuje v moderních posilovnách celá řada strojů a lavic, na kterých můžete prsa procvičit, a tak vám trénink nikdy nezevšední. Ne každý však má na posilovnu čas a peníze. Jiný zase rád cvičí doma. Pokud nepatříte mezi příznivce posiloven, ale rádi byste procvičili kvalitně prsní svaly doma, pak si přečtěte náš článek, ve kterém vám

1. Klasický klik 

Ne nadarmo se říká, že základní cviky jsou vůbec ty nejlepší a nejefektivnější. U kliku tomu není jinak. Základním postojem rozhodně nic nezkazíte. Ruce by měly být od sebe zhruba na šíři ramen. Pak už jen provedete pohyb dolů a první opakování je za vámi. Pokud jste v „klikování“ začátečníci, pak začněte tímto klikem a ostatní zatím vynechejte, dokud nezískáte potřebnou sílu a stabilitu.

Pro lehčí provedení můžete provádět „holčičí“ kliky, tedy kliky s koleny na zemi.

výchozí pozice
spodní pozice a nyní zpět do výchozí pozice …

2. Klik s nohama nahoře

Tímto cvikem perfektně procvičíte horní část prsou, která bývá velmi slabá a zaostalá, jelikož je zde méně svalových vláken. Sám název již napovídá, jak bude cvik vypadat. Vychází se z klasického kliku, ale chodidla umístíte výše než ruce, nejlépe na stabilní předmět o výšce 30 cm. Zde si dejte pozor na prohýbání v bedrech a na vaší celkovou stabilitu. Varianta tohoto kliku je podstatně těžší, a proto jej nedoporučujeme začátečníkům. 

3. Diamond klik

Další částí prsou, kterou neprocvičíte pomocí klasického kliku, je jejich vnitřní hrana, tedy místo, kde se obě prsa setkávají. V posilovně byste tuto část procvičili pomocí peck decku. Takové možnosti doma nejspíš nemáte, a tak si musíte vystačit s diamond klikem. Vycházíme ze základní pozice pro klik, ale dlaně dáte k sobě tak, aby vám mezi ukazováky a palci vznikl kosočtverec (tedy diamant). Cvik patří opět mezi náročnější varianty, krom prsou s ním procvičíte zároveň i tricepsy. 

4. Klik s rukama nahoře

Od varianty č. 2 se liší tím, že tentokrát budete mít ruce výše než nohy. Z toho logicky vyplývá, že nebudete procvičovat horní část prsou, ale tu spodní. Ve spodní části je velká spousta svalových vláken, a proto tímto cvikem v tréninku příliš neplýtvejte. Je dobré ho čas od času zařadit, avšak neměl by být alfou a omegou vašeho tréninku.

TRX System

5. Tricepsové kliky

Abyste při vašem tréninku prsou pořádně zaměstnali i paže, doporučujeme občas zařadit tricepsové kliky. Název může být matoucí, jelikož pod tímto pojmem si řada jedinců představí ledasco. Abychom tedy objasnili, co daným názvem míníme, tak se jedná o klasický klik, ale ruce dáte k sobě blíž, než je šířka ramen (tedy zhruba na 30 cm od sebe).

6. Široké kliky

Jelikož se v našem seznamu objevili kliky na úzko i na normální šířku, pak nesmíme zapomenout na široké kliky. Při této variantě v podstatě vypnete ruce a zapojíte více prsa. Dlaně budou od sebe vzdáleny na délku 80 cm. Nezapomeňte klik dotahovat až do konce. 

Pomocí těchto 6 cviků nejenže vytvarujete a posílíte vaše prsní svaly, ale zároveň zapojíte i tricepsy, břišní svaly, ramena, záda a věřte tomu nebo ne, ale dokonce i nohy (samozřejmě ne tak efektivně).

Prsa cvičte maximálně 2x do týdne, doporučujeme cviky po čase obměňovat, aby si tělo nezvyklo na danou zátěž a mělo tak impulz neustále sílit. Pokud cvičení podpoříte správnou stravou, včetně dostatku bílkovin, pak věříme, že vám náš výběr cviků přijde k užitku. 

Vibromasážní stroj VibroGym
Vibromasážní stroj VibroGym


Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter