Biatlon bodování světového poháru

Závodníci získávají za umístění v závodech světového poháru bodové ohodnocení, ze kterého se následně určuje celkové pořadí Světového poháru v biatlonu.

Bodování světového poháru v biatlonu

Bodování závodů ve sprintu, stíhacích závodů, vytrvalostních závodů, štafet a smíšených štafet:

 1.  místo – 60 bodů
 2. místo – 54 b.
 3. místo – 48 b.
 4. místo – 43 b.
 5. místo – 40 b.
 6. místo – 38 b.
 7. místo – 36 b.
 8. místo – 34 b.
 9. místo – 32 b.
 10. místo – 31 b.
 11.  – 40. místo postupně vždy o 1 bod méně. ( 40 místo – 1 bod )Bodování závodu s hromadným startem

 1.  místo – 60 bodů
 2. místo – 54 b.
 3. místo – 48 b.
 4. místo – 43 b.
 5. místo – 40 b.
 6. místo – 38 b.
 7. místo – 36 b.
 8. místo – 34 b.
 9. místo – 32 b.
 10. místo – 31 b.
 11.  – 21. místo postupně vždy o 1 bod méně. ( 20 místo – 20 bodů ), 22 – 30. místo vždy o 2 body méně ( 30 místo – 2 body ).

Závodu s hromadným startem se zúčasní jen 30 vybraných závodníků. 25 nejlepších dle aktuálního pořadí světového poháru + 5 dalších nejlepších z právě probíhajícího kola světového poháru. Hromadném závodě tedy bodují všichni, kdo dojedou do cíle.

Na konci celého světového poháru v biatlonu se každému závodníkovi 2 nejhorší výsledky škrtají, body se odečtou. Je to spravedlivější systém, který pomáhá závodníků, kteří se například zraní nebo onemocní a nemohou se zúčastnit jednoho kola závodů.

Nejlepší biatlonisté v mužské a ženské kategorii, kteří nasbírají nejvyšší počet bodů v celkové klasifikaci sezóny, získávají velký křišťálový glóbus pro vítěze ročníku. Vítězové jednotlivých disciplín jsou pak oceněni malými křišťálovými glóby.

Vrcholné biatlonového akce – mistrovství světa a zimní olympijské hry – byly až do roku 2010 řazeny do kalendáře světového poháru a body zde získané se závodníkům připočítávaly do celkové klasifikace sezony. Od roku 2011 se takto započítává jen biatlonové mistrovství světa; olympijské hry s v současné době nezapočítávají vzhledem k menšímu množství sportovců, kteří v nich mohou za každou zemi startovat.

Bodování štafet

Bodování štafet do pořadí světového poháru štafet mužů a žen a smíšených štafet je stejné jako pro závody jednotlivců. ( viz výše )

Pouze do celkového poháru národů dochází k přepočtu podle klíče IBU.

Prize money ve světovém poháru v biatlonu

Zde je přehled finančních odměn za umístění ve světovém poháru v biatlonu.

prize money biatlon

zdroj: biathlonworld.com

úvodní foto: Veronika Vítková ( autor: Pavel Hrdlička, Wikipedia )Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter