Jak vybrat koloběžku pro dospělé?

Napadla mě během dneška kolo, kolo, koloběžka! Koloběžka již dávno není jen dětskou hračkou, nýbrž i efektivním dopravním prostředkem pro dospělé. Ano, pro dospělé! Že vy ji ještě nemáte? Tak to si pojďme říct něco o koloběžkách, o jejich efektivním využití, zábavě i pohybu, který přinesou. Jak vybrat koloběžku pro dospělé? 

Správný výběr koloběžky je polovinou úspěchu

Správný výběr koloběžky pro dospělé je klíčový. Jedině na správně vybrané koloběžce může být jízda bezpečná, komfortní a zábavná. Vzhled koloběžky pro dospělé se v mnohém liší od vzhledu malé koloběžky, na které se v dětství proháněla vaše babička a třeba i vy.

Znakem dnešní koloběžky pro dospělé jsou velká nafukovací kola – přední větší, zadní menší, pevný rám, brzdy a další vybavení, které koloběžce zajistí nejen hezký design, ale i snadné ovládání.

Hmotnost12 kg
Nosnost150 kg

Jaké je rozdělení koloběžek pro dospělé?

Podle trasy, kterou na koloběžce chcete sjíždět si vyberete i typ koloběžky. Ty nejčastěji rozdělujeme na skládací, silniční, terénní a freestyle koloběžky, z nichž každá má svá jistá specifika. Zajímavou novinkou jsou elektrokoloběžky. Skládací koloběžka je oproti těm ostatním v mnohém lehčí a lze ji samozřejmě složit. Tím je vhodná nejen na přenesení do MHD dopravy, nýbrž i na snadnější složení v domě či bytě. Skládací koloběžku oceníte zejména na asfaltu a na kratších trasách. Na takovéto popojíždějí ve městě je skládací koloběžka ideální.

Naopak pro náročnější terén doporučujeme koloběžky terénní, které mají nafukovací velká kola a pevný rám. S touto koloběžkou si můžete dovolit naplánovat delší výlet a to nejen po asfaltu, nýbrž i po nezpevněné lesní cestě.

Vhodnou koloběžkou nejen do skateparku je pak freestyle koloběžka, která má menší přední kolo, které zajišťuje větší obratnost koloběžky, rám freestyle koloběžky je přizpůsoben tvrdšímu zacházení i nárazům. Více než na delší projížďky freestyle koloběžku oceníte při vypilování techniky jízdy, skoků a triků a pro následné vytahování se před kamarády. 

Odpružená skládací koloběžka s nastavitelnou výškou řídítek, zesílená přední vidlice.

  • nastavitelná výška řidítek: 82-97 cm
  • nosnost: 100 kg
  • hmotnost: 4,8 kg

Nosnost, materiál rámu, brzdy, výška řidítek…na tom všem záleží

Většina koloběžek pro dospělé má nosnost do 150 kg, proto se nemusíte bát, že by vás váš nový dopravní prostředek neunesl. U koloběžek  pro dospělé se nejčastěji setkáte s hliníkovým, karbonovým nebo ocelovým rámem. Obecně platí čím náročnější uživatel, tím pevnější rám. Třeba takové skládací koloběžky jsou většinou hliníkové, to proto aby byly lehké a šlo je snadno přenést.

A brzdy? Budete se divit, ale i ty jsou u koloběžky zapotřebí. Rozlišujeme kotoučové, nášlapné nebo čelisťové brzdy, z nichž kotoučové brzdy jsou nejvíce nákladné i náročné na údržbu. Výška řidítek pro dospělé je nastavitelná a pohybuje se klasicky od 90-130 centimetrů. Správně určená výška řidítek je nanejvýš důležitá pro správné držení těla a následný požitek z jízdy. 

Jaká je správná velikost kol? 

I velikost kol koloběžky se různí. V obchodech s tímto sortimentem seženete koloběžky pro dospělé s  předním kolem většího i menšího průměru. Obecně platí, že přední kolo s větším průměrem snáze zdolá terén, má nižší valivý odpor, zajišťuje větší stabilitu i vyšší komfort na delších trasách.

Naopak přední kolo s menším průměrem je obratnější a umožňuje uskutečnění nejrůznějších triků a skoků. S tímto typem kola se nejčastěji setkáte u freestyle koloběžek.

Koloběžka pro sjezdové jízdy, řídítka s rohy, stojánek, prodloužený rám, pro děti i dospělé.

  • hmotnost: 9 kg
  • nosnost: 100 kg

Elektrokoloběžky

Elektrokoloběžky jsou nejnovějším trendem v odvětví koloběžek. Tvarem jsou velice podobné klasickým koloběžkám, nicméně funkčnost se značně liší. Jsou vybaveny elektromotorem, akumulátorem a „plynem“, kterým se reguluje rychlost.
 
Liší se hned v několika základních aspektech:

  • výkonem motoru, která se pohybuje od 250 do 500 W, kapacitou a napětím baterie,
  • kapacitou baterie, v rozmezí od 4,4 – 13 Ah, s čímž je spojen
  • dojezd, udává se v minutách či kilometrech,
  • maximální rychlost, od 15 do 35 km/h,
  • nosnost, 100 – 120 kg, aby si jízdy na elektrokoloběžce užili i dospělí.

Snadné ovládání, Li-Ion baterie, plynová rukojeť, motor v zadní části pod nášlapem, brzda v zadním blatníku.

  • Rychlost: 15 – 17 km/h (při váze 65 kg)
  • Dojezd: 40 min. v závislosti na profilu tratě
  • Váha: 12,85 kg
  • Nosnost: 100 g

Tip:

Zapomeňte na kolo, které už je okoukané a jako svůj nový dopravní prostředek si pořiďte koloběžku. Pořizovací cena koloběžky se v závislosti na výrobci pohybuje od 5000 Kč výš. Dobrou zprávou však je, že jízdou na koloběžce výrazně ušetříte pohonné hmoty. Na koloběžce můžete jet do práce, na nákup i na kafe s kamarádkou.

Pro větší komfort během jízdy si ke koloběžce můžete dokoupit nejrůznější vybavení jako je košík, držák na láhev, světla a podobně. Doma nezapomeňte chrániče kolen, loktů a hlavy! S koloběžkou budete cool a v kondici, tak proč nevyzkoušet tento způsob dopravy?

Andrea Nováková – autor článku

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter