Jak vybrat koloběžku pro dospělé
Přemýšlíte nad otázkou: Jak vybrat koloběžku pro dospělé? Projděte si tento návod.
Napadla mě během dneška kolo, kolo, koloběžka! Koloběžka již dávno není jen dětskou hračkou, nýbrž i efektivním dopravním prostředkem pro dospělé. Ano, pro dospělé! Že vy ji ještě nemáte? Tak to si pojďme říct něco o koloběžkách, o jejich efektivním využití, zábavě i pohybu, který přinesou. Jak vybrat koloběžku pro dospělé?
Správný výběr koloběžky je polovinou úspěchu
Správný výběr koloběžky pro dospělé je klíčový. Jedině na správně vybrané koloběžce může být jízda bezpečná, komfortní a zábavná. Vzhled koloběžky pro dospělé se v mnohém liší od vzhledu malé koloběžky, na které se v dětství proháněla vaše babička a třeba i vy. Znakem dnešní koloběžky pro dospělé jsou velká nafukovací kola – přední větší, zadní menší, pevný rám, brzdy a další vybavení, které koloběžce zajistí nejen hezký design, ale i snadné ovládání.
Jaké je rozdělení koloběžek pro dospělé?
Podle trasy, kterou na koloběžce chcete sjíždět si vyberete i typ koloběžky. Ty nejčastěji rozdělujeme na skládací, terénní a freestyle koloběžky, z nichž každá má svá jistá specifika. Skládací koloběžka je oproti těm ostatním v mnohém lehčí a lze ji samozřejmě složit. Tím je vhodná nejen na přenesení do MHD dopravy, nýbrž i na snadnější složení v domě či bytě. Skládací koloběžku oceníte zejména na asfaltu a na kratších trasách. Na takovéto popojíždějí ve městě je skládací koloběžka ideální. Naopak pro náročnější terén doporučujeme koloběžky terénní, které mají nafukovací velká kola a pevný rám. S touto koloběžkou si můžete dovolit naplánovat delší výlet a to nejen po asfaltu, nýbrž i po nezpevněné lesní cestě. Vhodnou koloběžkou nejen do skateparku je pak freestyle koloběžka, která má menší přední kolo, které zajišťuje větší obratnost koloběžky, rám freestyle koloběžky je přizpůsoben tvrdšímu zacházení i nárazům. Více než na delší projížďky freestyle koloběžku oceníte při vypilování techniky jízdy, skoků a triků a pro následné vytahování se před kamarády.
Nosnost, materiál rámu, brzdy, výška řidítek…na tom všem záleží
Většina koloběžek pro dospělé má nosnost do 150 kg, proto se nemusíte bát, že by vás váš nový dopravní prostředek neunesl. U koloběžek pro dospělé se nejčastěji setkáte s hliníkovým, karbonovým nebo ocelovým rámem. Obecně platí čím náročnější uživatel, tím pevnější rám. Třeba takové skládací koloběžky jsou většinou hliníkové, to proto aby byly lehké a šlo je snadno přenést.
A brzdy? Budete se divit, ale i ty jsou u koloběžky zapotřebí. Rozlišujeme kotoučové, nášlapné nebo čelisťové brzdy, z nichž kotoučové brzdy jsou nejvíce nákladné i náročné na údržbu. Výška řidítek pro dospělé je nastavitelná a pohybuje se klasicky od 90-130 centimetrů. Správně určená výška řidítek je nanejvýš důležitá pro správné držení těla a následný požitek z jízdy.
Jaká je správná velikost kol?
I velikost kol koloběžky se různí. V obchodech s tímto sortimentem seženete koloběžky pro dospělé s předním kolem většího i menšího průměru. Obecně platí, že přední kolo s větším průměrem snáze zdolá terén, má nižší valivý odpor, zajišťuje větší stabilitu i vyšší komfort na delších trasách. Naopak přední kolo s menším průměrem je obratnější a umožňuje uskutečnění nejrůznějších triků a skoků. S tímto typem kola se nejčastěji setkáte u freestyle koloběžek.
Tip:
Zapomeňte na kolo, které už je okoukané a jako svůj nový dopravní prostředek si pořiďte koloběžku. Pořizovací cena koloběžky se v závislosti na výrobci pohybuje od 5000 Kč výš. Dobrou zprávou však je, že jízdou na koloběžce výrazně ušetříte pohonné hmoty. Na koloběžce můžete jet do práce, na nákup i na kafe s kamarádkou. Pro větší komfort během jízdy si ke koloběžce můžete dokoupit nejrůznější vybavení jako je košík, držák na láhev, světla a podobně. Doma nezapomeňte chrániče kolen, loktů a hlavy! S koloběžkou budete cool a v kondici, tak proč nevyzkoušet tento způsob dopravy?
Koloběžka Crussis Cross 6.1 – Do terénu, pro Mushing nebo sjezdy, vhodné od 12 let, kvalitní komponenty, atraktivní design.