4 knihy o běhu, které si musíte přečíst

Knihy o běhání

Začínáte běhat? Přemýšlíte jak správně trénovat? Chcete se zlepšit? Potřebujete více motivace? Běhejte ,a když regenerujete a odpočíváte, tak čtěte. Čtěte knihy o běhání. Knihy pro běžce, pro poučení, zábavu a motivaci.

Zde je pro Vás připraven výběr nejzajímavější knih, které jsou aktuálně dostupné, a které by neměli uniknout vaší pozornosti.

Začněme od základů, kde se dozvíme, že člověk byl zrozen k běhu a jak správně běhat. Na úvod řadím knihu Born to Run a průvodce během Škorpilova škola běhu.

Born to Run / Zrozeni k běhu

 • Born to run - Zrozeni k běhuAutor: Christopher McDougall 
 • Vydavatelství: Mladá fronta, 2011
 • Překlad: Jiří Balek
 Christopher McDougall v knize Zrozeni k běhu přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života.

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky.

Knihu Born to Run můžete zakoupit na Martinus.cz.

Tato kniha byla také vydána jako audio kniha, skvěle ji načetl svým nezaměnitelným stylem Jaroslav Dušek. Můžete tak běžet a poslouchat fascinující příběh o běhání. Osobně vyzkoušeno 🙂

Škorpilova škola běhu

191544_big

 • Autor: Miloš Škorpil
 • Vydavatelství: Mladá fronta, 2014

Největší propagátor běhu v Čechách i na Moravě radí, jak běhat a žít lépe.  Trenér a specialista na dlouhé běhy se proto rozhodl podělit se s námi o svou životní vášeň – běh. Speciální kapitola je věnována ultraběhům, kterými se Miloš Škorpil proslavil, nebo problematice výživy, tréninku, relaxace či přípravě na závody.

V knize čtenář nalezne stovky osvědčených rad, tipů a nápadů, jak zapojit běh do života každého z nás, ať už chceme zlepšit výkon, zhubnout do plavek nebo se jen příjemně hýbat. Součástí knihy jsou tréninkové plány na 5 a 10 kilometrů, půlmaraton i maraton.

Knihu Škorpilova škola běhu můžete zakoupit na Martinus.cz.

Běžecká revoluce

Běžecká revoluce

Autor: Nicholas Romanov

Vydavatelství: Mladá fronta, 2016

Překlad: Jan Havlíček

Dvojnásobný olympijský trenér a tvůrce běžecké metody Pose Method Nicholas Romanov, mezi jehož svěřence patří elitní běžci i hobíci, přichází s vynikajícím průvodcem běžecké techniky, díky níž budete běhat rychleji a mnohem bezpečněji. Běh podle Pose Method je výsledkem více než pětadvaceti let zkoumání pohybů člověka a vývoje jednotného přístupu k technice běhu.

Nikdy v minulosti žádná kniha o běhání nezačínala konstatováním, že se nejdřív musíte naučit běhat, až pak se můžete pustit do tréninku. Dokud totiž nezvládnete základní pohyby pro přirozený běh, budete své tělo jenom trápit a ve výsledku si spíš ublížíte. Tato kniha pomůže každému, aby se zlepšil a podal nejlepší výkon.
Knihu Běžecká revoluce běhu můžete zakoupit na Martinus.cz.

Jez a běhej

Jez a běhej - Jurek Scott

 • Autor: Scott Jurek, Steve Friedman  
 • Vydavatelství: Mladá fronta, 2013
 • Překlad: Anna Kudrnová, Jan Pipek

Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu.V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti. Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den.

A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!

Knihu Jez a Běhej můžete zakoupit na Martinus.cz.

Tyto čtyři knihy řadím aktuálně nejvýše mezi povinnou četbu pro běžce. Dále mohu doporučit:

 • Ultra a dál – Hal Koerner
 • Stopy v oblacích – Richard Askwith
 • Běhej, nebo zemři – Kilian Jornet
 • Deník běžkyně v nejlepších letech – Zuzana Součková
 • Běžkyně – Lizzy Hawker

A na závěr tip na krásný dárek pro běžce:

Zátopek - Jaromír 99 a Jan Novák

Zátopek  – Jaromír 99 a Jan Novák

… když nemůžeš, tak přidej!Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter