Měření tepové frekvence

Jakým způsobem měří sportovní hodinky tep? Jsou dva základní způsoby měření tepu při sportovní aktivitě za pomocí sportovních hodinek. Buď pomocí hrudního pásu, nebo s využitím senzorů ze zápěstí ruky.

Hrudní pás

Hrudní pásy na měření tepové frekvence fungují tak, že naměřené hodnoty přenáší bezdrátově pomocí Bluetooth do spárovaného sporttesteru. Hrudní pásy jsou kompatibilní s mnoha hodinkami a chytrými telefony.

  • Výhodou je větší přesnosti a rychlá odezva
  • Nevýhodou může být určité nepohodlí, pás může některým sportovcům na těle vadit ( ale spí jde o zvyk ).

Pro mnohé sportovce je důležité rychle zaznamenat změnu tepové frekvence. A tato metoda měření umí v reálném čase (tedy okamžitě) zachytit jakékoli náhlé změny v aktivitě srdce. Například při sprintu vám ihned vylétne tep nahoru, což hrudní pás hravě zaznamená.

Senzorové měření

Alternativou k hrudním pásům v posledních letech je měření tepové frekvence přímo na zápěstí pomocí senzorů na hodinkách, jinak také nazývaný optický snímač. Systém funguje na základě měření změn krevního průtoku a probíhá tak, že senzory měří odrazy světla od kapilár těsně pod kůží.

  • Výhodou je, že již nepotřebujete další příslušenství a je to pohodlné, protože nemáte na těla další zařízení.
  • Nevýhodou je méně přesné měření a výsledky než pomocí hrudního pásu.

Optický senzor ( optický snímač ) tepu vám poslouží v případech, kdy vám k vyhodnocení vaší sportovní aktivity stačí orientační měření tepu, nebo průměrná tepová frekvence.

Máte do svého tréninku zařazené různé intervaly a tepovou frekvenci potřebuje přesně vyhodnocovat? Volte určitě hrudní pás.

Hrudní pár můžete dokoupit k hodinkám také jako příslušenství. Pokud máte hodinky se senzorovým měření tepové frekvence na zápěstí můžete k hodinkám dokoupit hrudní pás a zpárovat ho pomocí bluetooth, a tím se vám výrazně rozšíří možnost využití sportovních hodinek a při různém tréninkovém zatížení a druhu tréninku si způsob měření tepové frekvence vyberete.

Kam dále?

Přečtěte si také další rozšiřující články:

Tipy pro výběr sporttesteru

Tepová frekvence a tréninkové zóny

10 inspirativních knih o běhání

Garmin Fenix 3

Garmin Forerunner 235, Black & Grey

Garmin HRM-Run2

Hrudní pás bezdrátový pro snímání tepové frekvence

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter