Tipy pro výběr sporttesteru

Co je sporttester

Obecně lze říci, že sporttester je zařízení ( nejčastěji ve formě hodinek ), které dokáže sbírat a analyzovat údaje během fyzické aktivity. Hlavní funkcí sporttestru je sledování tepové frekvence, měření vzdálenosti a tempa.

Sporttester se také nazývá sportovní hodinky. Existují také „chytré hodinky“.

Některé tzv. chytré hodinky ( smartwatch ) například Apple Watch nebo Samsung Gear májí některé funkce sporttestrů a naopak, dražší modely sportovní hodinek, například Garmin Fenix 3 a Fenix 5 mají některé funkce dříve vyhrazené jen chytrým hodinkám.

Velmi populární a levnější variantou jsou fitness náramky. Ale pokud se chcete vážně věnovat sportu ( běhání, jízda na kole a jiné ) je lepší zvolit sportovní hodinky, které mají lepší funkční vybavení a většinou GPS modul.

 Fitness náramky slouží spíše k monitorování denního pohybu a spánku a jejich hlavním účelem je přimět vás k pohybu, ale v kombinaci s mobilním telefonem dokážou také udělat dobrou službu.

Vybírejte sporttester podle svých sportovních aktivit

Funkce, výbava a výdrž sporttesterů se velmi liší. A velké je také celkové cenové rozpětí, za které můžete sporttester koupit. Proto se při výběru rozhodujte podle úrovně a druhu sportovních aktivit, které nejčastěji provozujete. Hodinky splní to co potřebujete a ušetříte. Cenu některých GPS hodinek zvyšují často i funkce, které možná ani nikdy nevyužijete.

Jiné funkce využijete, když začínáte s běháním a jiné, nadstavbové funkce, když jste již pokročilý běžec, který pravidelně trénuje na různé závody. A jiné funkce využijete při pohybu v horském terénu. Jiné při triatlonu, lyžování nebo jízdě na kole. Své sportovní hodinky si také vyberou hráči golfu.

Při výběru sporttesteru se rozhodujte podle své sportovní úrovně a druhu sportovních aktivit, které nejčastěji provozujete.

Běžec začátečník

Pro začátečníky a pro příležitostné běhání jsou vhodné levnější sporttestery s měřením tepové frekvence na zápěstí a GPS.

Mají pohodlné a snadné ovládání. Pokud je vaší hlavním cílem běhání, že chcete zhubnout je pro Vás důležité sledování tepové frekvence. A řízení sportovní aktivty podle tepové frekvence. Většina modelů sportovních hodinek vás při běhu upozorní na vystoupení z nastavené zóny. Zde si vyberete ze sportesterů značek Polar, TomTom nebo levnějších modelů Suunto a Garmin. V cenách od 1500 Kč do 6000 Kč.

Pokročilý běžec 

Vybírejte modely sportovních hodinek s funkcemi, které vám pomohou s tréninkem. Osloví Vás funkce a moduly s režimy pro intervalový trénink, porovnávání mezičasů a osobním trenérem. Pro měření tepové frekvence používejte hrudní pás, dosáhnete tak vyšší přesnosti měření tepové frekvence.

Do dražších modelů si pak můžete nahrát mapu různých trailů a řídit se podle nich při závodech nebo si závodní trať vyzkoušet nanečisto. Toto umí špičkové modely od Garminu a Suunto.

  • Triatlon – plavání, cyklistika a běh, náročná disciplína a velice náročná i na funkce sporttesteru, jenutné „přepínání“ mezi režimy pro různé sporty. Hledejte zařízení s vyšší odolností, vodotěsností, možností připojení externích senzorů, měření tepu ve vodě a možností exportování údajů do počítače.

  • Horský turista a horolezec – určitě vybírejte sportovní hodinky a GPS a výškoměrem.

  • Cyklista – vybírejte sporttestry obsahující cyklomapy a možnost připevnění na řidítka, případně zvolte speciální cyklocomputery a doplňte to o wattmetr.

  • Golfista – volte hodinky s databází golfových hřišť, ano tyto funkce nabízí sportovní hodinky. Například Garmin má speciální řadu sportovních hodinek Approach S60 pro golfisty. Golf také zvládnou Garmin Fenix 3 a 5, zlevnější hodinek pak TomTom Golfer 2 SE.

Garmin Fenix 5X Sapphire Gray Optic Black Band

Chytré sportovní hodinky – LCD Chroma 240×240 1.2″, GPS/Glonass, Bluetooth, WiFi, ANT+, USB, 12GB, integrovaný snímač tepu, Li-ion baterie, předinstalované mapy TOPO Europe, smart notifikace, multi-sport, spálené kalorie, počítání kroků, měření běhu, tréninkové funkce, voděodolnost 10ATM, silikonový řemínek

Garmin Vívoactive Optic

Garmin Vívoactive® Optic jsou chytré GPS hodinky, které nadchnou všestranné sportovce. Jsou všestranné a pomocí optického čidla Elevate™ měří srdeční tep přímo na zápěstí. Vestavěný akcelerometr monitoruje celodenní pohyb a výdej energie. Hodinky pro své využití nevyžadují připojení k mobilnímu telefonu a mají vysokou odolnost a výdrž

Sortiment sporttestrů a sportovních hodinek je velmi bohatý. A každý znás má jiné sportovní cíle a nároky na sebe a na svůj výkon, proto všichni nepotřebujeme stejné funkce sporttestrů. Velkou váhu při rozhodování mají také finance.

Jak se ve všem vyznat?

Zde je náš komplexní průvodce výběrem sporttesteru a sportovních hodinek.

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter