Barefoot – chůze naboso

Choďte bosí!

Uklidňuje vás pobyt v přírodě? Čerpáte energii při procházkách, sbíráte houby v lese a užíváte si božské ticho. Proč se tedy nepropojit s přírodou úplně, na sto procent, a ještě k tomu udělat něco pro své zdraví? Zkuste barefoot, neboli chůzi naboso, a uvidíte, že si ji hned oblíbíte.

Dopřejte nohám péči

Zamyslete se nad tím, kolik času strávíte výběrem bot. Většina z nás vsází především na estetickou stránku, dále na pohodlnost, ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak jsou vybrané boty vhodné pro zdraví vašich nohou?

Nosit boty je pro nás naprosto normální, vždyť jak jinak bychom se bránili proti špíně, chladu či naopak rozpálenému asfaltu? Navíc je ve společnosti zcela nemyslitelné přijít na poradu bez bot. Škoda. Barefoot, neboli chůze naboso, je totiž skvělá péče o naše nohy, navíc zcela zadarmo!

 
 

Co je barefoot

Výraz barefoot pochází z angličtiny, bare znamená bosý a foot chodidlo. Kromě samotné chůze bez bot jsou takto označovány i speciální boty, které mají velmi tenkou podrážku, což umožňuje chodidlu kontakt se zemí. Jsou dostatečně široké a ohebné, takže má noha dostatečnou volnost pohybu ve všech směrech. Takové boty se nyní vyrábí pro různé příležitosti, pro děti i dospělé.

Proč si tedy čas od času nedopřát i masáž chodidel, a to zcela zdarma? Vždyť nohy jsou ty, které vám slouží celý život, ty, které musí nosit těžkou váhu zbytku těla. Odměňte je, ať už barefoot obuví nebo přímo bosým procházkám.

Výhody chůze bez bot

  • Již starověcí Číňané říkali, že energie se nejsnadněji získává přímo ze země
  • Na chodidlech se nachází obrovské množství reflexních bodů, které jsou propojené s vnitřními orgány, a tím, že budete chodit bosí, je promasírujete a přispějete k jejich správnému fungování
  • Pokud dáme noze volnost, posilujeme tím svaly, šlachy a prcvičujete klouby, což u těsných bot není možné
  • Předcházíte otokům, puchýřům a otlačeninám
  • Nervová zakončení mají výrazný podíl na správné funkci krevního oběhu
  • Je to mnohem pohodlnější, než když mačkáte nohu v těsné obuvi

Nevýhody barefoot

  • V přírodě hrozí riziko poranění, například šlápnutí na sklo
  • Znečištění chodidel
  • Někdy se můžete setkat se zvídavými pohledy okolí
  • Hrozí prochladnutí –

Nemusíte hned vyhazovat běžnou obuv z botníku, držte se hesla všeho s mírou. Uvidíte, že se vám vaše nohy odmění i za pár minut bosé procházky v trávě. A pokud vás již po pár hodinách budou bolet svaly na nohách, nezoufejte! Vidíte, že chůze bez bot opravdu funguje tam, kde má. Tak se zujte a hurá do toho!

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter