Week summary – Laver, Sagan, Trump

Jaké byly tři hlavní události ve světě sportu v minulém týdnu? Vybral jsme Laver cup, MS v cyklistice a Petera Sagana a do třetice jsou protesty amerických sportovců proti prezidentu USA Donaldu Trumpovi.

Pražské nadšení z Laver cupu

V Praze od pátku do neděle proběhl velký tenisový svátek. V O2 Areně se konal první ročník Laver cupu. Utkání týmů tenisových hvězd Evropy a zbytku světa.

V každém týmu nastoupilo 6 tenistů, včetně největší hvězd Rafaela Nadala a Rogera Federera.

Více o složení týmů a pravidel turnaje naleznete zde: Laver cup

Celá akce měla velký mediální ohlas a setkala s velkým zájmem diváků. Tenisté dostáli svému slibu, že nejde o pouhou exhibici a předvedli skvělé výkony. Zvítězství v Laver cup 2017 se po boji raduje tým Evropy, který přehrál „zbytek světa“ 15:9.

Tenisový Laver Cup získala Evropa, v posledním utkání porazil Roger Federer austraského bouřliváka Nicka Kyrgiose 4:6, 7:6 a 11:9 a upravil konečné skóre na 15:9

 


Kde se bude hrát příští Laver cup? Turnaj chce postupně navštívit USA a Austrálii, příští ročník ho přivítá Chicago. Hrát se bude od 21.do 23. září 2018

Tenisový Laver Cup v Praze

Evropa – výběr světa 15:9
Peter Sagan získal hattrick

Slovenský cyklista Peter Sagan se v neděli zapsal nesmazatelně do historie světové cyklistiky. Ne, že by jeho zápis v cyklo historii nebyl do teď malý.

Má za sebou mnoho úspěchů a etapových vítězství. Svou úspěšnou kariéru začal v roce 2008, kdy se stal juniorským mistrem světa a Evropy na horských kolech. Následně začal slavit velké úspěchy na silnici. Například 5x ovládl bodovací soutěž na slavné Tour de France. A v neděli vyhrál potřetí Titul Mistra světa.

V silničním závodě na 267,5 km v norském Bergenu zvítězil po hromadném spurtu vedoucí skupiny a připsal si třetí titul mistra světa v silničním závodě jednotlivců.

Napodobil tak další světové legendy: Alfredo Binda (1927, 1930, 1932), Rik van Steenbergen (1949, 1956, 1957), Óscar Freire (1999, 2001, 2004) a Eddy Merckx (1967, 1971, 1974), kteří také slavili 3x.

Peter Sagan získal hattrick, dokázal zvítězit po třetí za sebou – 2015, 2016, 2017

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Bergenu (Norsko) – závod s hromadným startem – Muži (267,5 km):

1. P. Sagan (SR) 6:28:11

2. Kristoff (Nor.)

3. Matthews (Austr.)

4. Trentin (It.), 5. Swift (Brit.), 6. Van Avermaet (Belg.), 7. Albasini (Švýc.), 8. Gaviria (Kol.), 9. Lucenko (Kaz.), 10. Alaphilippe (Fr.)

14. Štybar (ČR) všichni stejný čas

49. Kreuziger -2:32

80. J. Bárta (ČR) -3:13

128. Polnický (ČR) -11:53

Černý, Vakoč (ČR) oba nedokončili.
Sportovci proti prezidentovi

V USA se dějí po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA věci. Nyní se postavili proti jednání svého prezidenta hráči amerického fotbalu NFL a další sportovci.

A protesty se stále stupňují. Na vině je hrubý způsob, jímž se snažil sportovce přimět, aby stáli při hymně USA. Hráči pokleknutím během hymny před zápasem vyjadřují podporu hnutí proti policejnímu násilí na černoších.

 


Spor s americkými fotbalisty se rozhořel poté, co Trump v pátek vyzval vedení Národní fotbalové ligy (NFL), aby neumožnilo hrát těm sportovcům, kteří dávají najevo své postoje během americké hymny.

Trump navíc před davem svých příznivců na mítinku v Alabamě prohlásil: „Nepotěšilo by vás, kdyby jeden z těch majitelů (klubů) NFL, když někdo neprojevuje respekt naší vlajce, řekl, hned toho zkurvysyna stáhněte z trávníku, pryč s ním, má padáka?“

Trend poklekání zahájil loni hráč sanfranciského klubu Colin Kaepernick, od té doby se k němu připojily desítky další fotbalistů a sportovců.

Velmi viditelné byly reakce nesouhlasu s prezidentem Trumpem od basketbalových hvěz Curryho a LeBron Jamese:

Curry se odmítl zúčastnit setkání s prezidentem, který pozval jeho tým Golden State Warriors jako letošního šampiona do Bílého domu. Stejně tak další hvězda kalifornského týmu Kevin Durant.

„Návštěva Bílého domu byla velkou poctou, než jste se tam objevil vy,“ reagoval na twitteru na Trumpova slova další slavný basketbalista LeBron James.
Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter