Sportovní výživa a fitness suplementy

Fitness – přehled suplementů

V dnešní době nalezneme na trhnu nespočetné množství druhů suplementace. Některé slouží jako zdroj bílkovin, další jako vitamíny nebo například pro ochranu svalů před jejich spalováním. V následujícím článku se zaměříme na popis nejzákladnějších suplementů a také na to, které suplementy jsou nejdůležitější a bez kterých se člověk obejde.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály jsou jedny z nejzákladnějších a nejdůležitějších suplementů. Část bychom měli přijmout ze stravy a část ze suplementace. Tyto doplňky stravy nejen ochrání naši imunitu, ale také podpoří růst svalů. Vhodné je koupit si multivitamín a k tomu zvlášť vitamín C.

Základ je přijmou vitamín ve stravě, pro to je ideální ovoce – citron, kiwi, rakytník a pod. Zařaďte do ranního rituálu vypít šťávu z jednoho vymačkaného citronu.

Více o vitamínech v článku: Doplňujte vitamíny pravidelně, více o citronu v článku: Zajímavosti o citronu.

Protein

Tento zdroj bílkovin je dalším důležitých suplementem, nad kterým bychom měli uvažovat. Využijeme jej jak při nabírání svalové hmoty, tak při redukci tuku. V proteinových přípravcích nalezneme různé poměry mezi bílkovinami a sacharidy. Ideální je kupovat protein s co největším podílem bílkovin (minimálně 75%).

Podívejte se na velký přehled proteinů zde >>

Kreatin

Dalším populárním suplementem je kreatin. Tento doplněk stravy napomáhá zejména k nabírání svalové hmoty a síly, proto je vhodný pro jedince, kteří se snaží přibírat. Napomáhá k zavodnění svalů, takže pokud rychle naberete pár kilo, může se jednat převážně o vodu.

Gainer

Gainer slouží jako zdroj sacharidů. Vhodný je zejména pro lidi, kterým dělá problém zkonzumovat větší množství sacharidů ze stravy. Názory na tento doplněk se různí – někteří tvrdí, že je to zbytečnost a jiní zase opak.

Každopádně je vhodné vybírat gainer, který má minimum jednoduchých sacharidů a takových kvalitních gainerů je jako šafránu.

Spalovače tuků

Druhů tohoto suplementu existuje nepřeberné množství. Zde se opět názory dělí na pozitivní a negativní. Každopádně, pokud si budete chtít koupit spalovač tuku, je potřeba mít stoprocentně vymyšlený jídelníček a dodržovat jej!

Aminokyseliny

Aminokyseliny dělíme na esenciální a neesenciální. Esenciální si tělo není schopno samo vyrobit. Zde patří například BCAANeesenciální si tělo může přeměnit z jiných aminokyselin. Zde se řadí třeba glutamin.

Aminokyseliny obecně podporují regeneraci svalů a také je chrání před jejich spalováním. Jsou tedy vhodné jak do objemové fáze přípravy, tak i do diety.

Některé doplňky a suplementy můžete použít i do různých pochoutek, nejčastěji se takto využívají proteiny. Vyzkoušejte například jahodovo-malinovou proteinovou zmrzlinu:

Proteinová zmrzlina

Rádi mlsáte, ale vaše aktuální dieta vám to neumožňuje? Co takhle zdravá jahodovo-malinová zmrzlina? Je to velice jednoduché. Na dvě porce budete potřebovat:

  • 250 g nízkotučného bílého jogurtu
  • 125 g malin
  • 50 g jahodového proteinu

Vložte veškeré suroviny do mixéru a dokonale promíchejte. Takto vyrobenou směs dejte alespoň na dvě hodiny do mrazáku. Pak už vám nic nebrání si užít zdravé mlsání, bohaté na bílkoviny! Nutriční hodnoty: Tuk 2g, sacharidy 20,5g z toho cukry 4g. Bílkoviny 24,5g. (nutriční hodnoty se budou lišit v závislosti na použití jogurtu a proteinového prášku).

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter