Chování a pravidla při lyžování

Vyrážíte na lyže nebo na snowboard? Je jedno zda do českých hor nebo do nedalekých Alp či slovenských Tater. Vždy lyžujte tak, aby jste si zábavu na lyžích co nejvíce užili a zároveň při svém zimním sportování buďte ohleduplní k ostatním lyžařům.

Mezinárodní lyžařská federace FIS vydal doporučení “ Desatero pravidel chování na sjezdovkách“ , kterým se řídí provozovatelé nejen na českých horách. Mějte respekt ke svému zdraví a k ostatním lyžařům.

 

 

Desatero pravidel chování na sjezdovkách

( podle Mezinárodní lyžařské federace FIS )

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlosta svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění

Předjíždět se může shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení

Každý lyžař se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.


Sjezdovky jsou stále více zaplněné, dodržováním pravidel  „lyžařského desatera“ to ale teprve začíná. Lyžování to je rychlost a zimní zábava. Ale myslete na své bezpečí.

Ať již kvalitním vybavením a používání ochranné helmy, která by měly být u dětí samozřejmostí. Podle průzkumu již používá ochranou přilbu více jak 70% lyžařů. K oblíbeným a v poslední době také velmi využívaným bezpečnostním prvků patří páteřák.

ochranné přilby
Páteřáky

Další důležité tipy:

  • Zvládnout své ego, nebo-li uvědomit si své schopnosti a možnosti.
  • Předvídat, protože svým způsobem se může kdykoli stát cokoli.
  • Pozor na alkohol. Nepřehánět to s alkoholem.
  • Nepodceňovat únavu.

„Všeobecně nejsem zastáncem přehnaných regulací a dozoru, stačilo by, kdyby lyžaři zachovávali elementární zásady slušnosti a chovali se ohleduplně k ostatním účastníkům ‚sjezdového provozu‘“, říká v rozhovoru pro Idnes.cz Petr Kubka, člen Ski klubu novinářů České republiky. ( zdroj citace: Idnes.cz )

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter