Návod, jak vybrat nejlepší běžecký pás

Běhání je výborným a zdravým sportem, který se dá provozovat celoročně. Za hezkého počasí venku a přes zimu ideálně na běžeckém pásu. Přesné měření vzdálenosti, rychlost, tempo, ale i tepovou frekvenci a další číselné údaje ohledně tréninku hravě vylepšíte pravidelným trénováním právě na běžeckém pásu.

Pořízení vlastního běžeckého pásu představuje poměrně velkou investici, a proto zvažte, jestli ho opravdu využijete. Může jít o skvělý způsob, jak získat motivaci k pravidelnému cvičení a ušetřit čas nutný k docházení do fitness centra, kde jste dříve běžecký pás využívali. Aby vybraný model perfektně posloužil pro domácí tréninky, je potřeba precizní výběr na základě několika důležitých kritérií.
Co si promyslet před pořízením běžeckého pásu

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

  • Kolik místa máte k dispozici?
  • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
  • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
  • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
  • Jaký máte rozpočet?

Typy běžeckých pásů

Při výběru běžeckého pásu se pravděpodobně setkáte se dvěma různými typy, které se vzájemně liší mechanismem fungování.

Motorové běžecké pásy

Jak už název napovídá, motorové běžecké pásy jsou poháněny motorem. Díky chodu motoru se pás otáčí a volíte si rychlost, jakou chcete jít či běžet. Výkon motoru je vhodné vybrat s ohledem na hmotnost a převažovaný styl běhu. Silnější motor volte v případě, že patříte mezi těžší běžce a máte v plánu hlavě běhání. Pro chůzi si vystačíte s motorem s nižším výkonem. V případě modelů se silným motorem mají většinou i tišší chod.

Motorové běžecké pásy často nabízí řadu funkcí a obecně patří mezi cenově dražší variantu. Při výběru kvalitní modelu však získáte kvalitní cvičební pomůcku, která se snadno ovládá.

Bezmotorové běžecké pásy

Představují levnější variantu, protože neobsahují žádný motor. Aby se pás hýbal, je potřeba rozpohybovat ho vlastní silou, takže běhání může být fyzicky náročnější. Bývají také hlučnější a pro opravdu časté používání a vydatnější běžecké tréninky mají poměrně krátkou životnost. Výhodou je, že tyto pásy fungují i bez připojení do elektrického proudu.

Jak a podle čeho si vybrat běžecký pás

Pokud máte rozmyšleno, jaký druh běžeckého pásu bude pro vás tou lepší variantou, můžete se pustit do výběru konkrétního modelu. Zajímejte se o několik důležitých parametrů, díky kterým si pás oblíbíte, a tréninky budou příjemnější.

Velikost běžeckého pásu

Celková velikost běžeckého pásu závisí na tom, kolik místa máte k dispozici. Profesionální motorové pásy patří většinou k prostorově náročnějším, což je potřeba vzít v úvahu před pořízením. Běžný neskládací běžecký pás zabere většinou jeden roh v místnosti. Pamatujte i na to, že okolo musí být trocha volného prostoru pro pohodlný a bezpečný pohyb.

Pokud máte v plánu pořízení skládacího běžeckého trenažéru, uvažujete nejenom rozměry v rozloženém stavu, ale i velikost při složení, ať máte místo pro jeho uložení.

Kromě velikosti celého přístroje se zaměřte také na rozměry běžecké plochy. Ta tvoří největší část běžeckého pásu a doporučuje se minimálně 125 cm. Jde o spodní hranici pro běžecký pás využívaný spíše na chůzi. V případě, že plánujete běhání, zvolte model s běžeckou plochou dlouhou alespoň 140 cm.

Podle účelu používání

Běžecké pásy mohou posloužit pro lehký kardio trénink v podobě chůze, ale i pro zvýšení fyzičky pravidelným běháním o vyšší rychlosti. Pokud nemáte běžecké ambice a vystačíte si se spalováním kalorií při chůzi při sledování oblíbeného pořadu v televizi, stačí vybrat menší a méně výkonný model. Nezapomeňte myslet i na budoucnost, a pokud víte, že jednou chcete zvýšit svou rychlost a pustit se do běhání, zvolte model s dostatečnou maximální rychlostí.

Pro rychlejší běžce a na trénink sprintu by měl běžecký pás nabízet rychlost alespoň 12 km/h. Protože je zde zvýšená zátěž, volte kvalitnější model s výkonným motorem a delší běžeckou plochou.

Náš tip: Vyzkoušejte AirBike

Šlapejte proti odporu vzduchu a když už nebudete moct, nechte nohy odpočinout a zapojte ruce! Tento jedinečný kardio stroj se zaměřuje na intervalová cvičení a nabízí skvělý workout.

AirBike vyberte zde >>

 

 

 

Funkce

Od pořízení běžeckého pásu můžete mít řadu očekávání. Efektivní kardio či intervalový trénink nabídnou modely s možností nastavení sklonu. Simulujete tím chůzi či běh do kopce, což je obtíženější a spálíte více kalorií. Díky změnám sklonu posilujete i další svaly, které při běhu po rovince nejsou tolik zapojené.

Další praktickou funkcí mohou být nejrůznější přednastavené programy. Automaticky nastaví danou rychlost a sklon, případně střídání jednotlivých parametrů. Mohou pomoci se zábavnějším tréninkem a přinášením nových výzev, které budete chtít překonávat. Na výběr je většinou od základních programů pro rozehřátí před jiným tréninkem až po plnohodnotný běžecký trénink se střídáním intenzity.

Hlučnost

Pokud máte v plánu pořídit si vlastní běžecký pás a bydlíte v bytě, je potřeba myslet i na hlučnost při používání. Některé méně kvalitní modely mohou vydávat poměrně hlasité zvuky, které mohou být slyšet. Hlučnost nemusí být v parametrech uváděna, takže je vhodné nahlédnout do recenzí a podívat se, jak na tom konkrétní model je.

Displej

Moderní běžecké pásy mohou být vybaveny barevným a přehledným displejem, kde sledujete uběhnutou vzdálenost, rychlost, náročnost a případně i spálené kalorie. I přesto, že jde hlavně o designový detail, jde o důležitý parametr. Krásný displej totiž může pozitivně ovlivnit vaši motivaci pustit se do dalšího tréninku a překonávat minulé výkony.

U běžeckých pásů vyšší třídy se setkáte s možností připojit mobilní telefon a využívat některou z aplikací. Jiné zase nabídnou simulaci běhu v terénu, kdy na plnobarevném displeji můžete pozorovat napodobení krajiny, kde virtuálně běžíte.

Odpružení

Kvalitnější modely běžeckých pásů jsou odpružené a běžecká plocha dokáže absorbovat část nárazů. Tím pádem šetříte své klouby a celý běh může být o poznání pohodlnější. Některé pásy nabízí i možnost nastavení úrovně odpružení pro ještě větší komfort během tréninku.

Bezpečnostní klíč

Slouží k rychlému zastavení pásu v případě, že spadnete. Měl by být součástí každého modelu, ale přesto se setkáte s některými pásy, které ho nemají. Jde o praktickou bezpečnostní pomůcku, kterou v případě potřeby jistě velmi oceníte. Nezapomeňte se proto podívat, jestli má vybraný běžecký pás bezpečnostní klíč.

Kolik stojí běžecký pás a kde ho koupit

Nejlevnější běžecký pás pořídíte od 6-7 000 korun, kdy jde většinou o základní bezmotorové varianty vhodné pro nenáročné a občasné tréninky. Motorové běžecké pásy stojí zhruba od 9 000 korun. Pokud toužíte po profesionálním běžeckém pásu s celou řadou moderních funkcí, připravte se na investici kolem 20 000 korun a více.

Běžecké pásy zakoupíte prodejnách se sportovními potřebami a specializovaných obchodech. Velkou nabídku najdete na internetu, kde si můžete prohlédnout hodnocení a recenze u jednotlivých modelů a vzájemně je pohodlně porovnat.

 

Návod, jak vybrat nejlepší běžecký pás
Běžecký pás inSPORTline Galdigar

Běžecký pás inSPORTline Galdigar >> Jedinečný stroj, který funguje jako motorový i bezmotorový pás! Navíc má vibrační funkci, která z prostorné běžecké plochy udělá vibrační plošinu pro posilování celého těla.

 

 
 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter