Jak zmírnit bolest svalů po tréninku

Potréninková bolest svalů a jak ji zmírnit:

Každý z nás to jistě zažil. Mohlo se jednat o výšlap do hor, cvičení v posilovně nebo náročný běžecký závod. Na druhý den po fyzické aktivitě vás svaly bolely jako ďas. Ale co s tím? Níže se dočtete, čím je tato bolest způsobována a jak se s ní alespoň částečně vypořádat.

Na začátek je třeba uvést, že máme několik druhů těchto bolestí:

  1. Běžná bolest – bolest nastupuje na druhý den po vykonané fyzické aktivitě. Je způsobena trhlinkami ve svalových vláknech. Pokud jste nadšenými cvičenci, tak je tento efekt jistě žádaný. Svědčí o tom, že vaše svaly rostou.
  2. Opožděná bolest svalů – tento druh bolesti nastupuje až dva dny po vykonané fyzické aktivitě. Tato bolest postihuje zejména začátečníky, kdy si „dají pořádně do těla“ a jejich tělo na to není připraveno. Bolest odezní sama zhruba po třech dnech.
  3. Bolest způsobena zraněním – může se jednat o zraněné svaly, šlachy nebo klouby. Vhodné je navštívit lékaře. Je-li bolest nesnesitelná, můžete použít lékařské přípravky proti zánětu svalů či pro zmírnění bolesti.

450x300-6.png

Jak tedy umírnit potréninkovou bolest?

Protahování

Stretching provádějte před i po cvičení. Věnujte přibližně 10 minut protažení svého těla. Začněte od hlavy a postupně se dopracujte až k patám. Předejdete tím zraněním, které jsou způsobené nedostatečným protažením svalů a šlach.

Protahovaní před výkonem provádějte opatrně, svaly nejsou ještě plně zahřáté. Například při běhání se na začátku doporučuje velmi pomalý výklus, kdy se svaly zahřejí, pak teprve následuje protažení …

Dopřejte si masáž

Sauna, masáž nebo naložení se do teplé vany podpoří regeneraci vašich svalů a tím také rychlejší odeznění bolesti. Mimo to je to také velice příjemný způsob relaxace a podpory vaší psychiky.

Kvalitní strava

Svaly potřebují pro svou opravu také materiál. Vy mu jej poskytnete ve formě jídla a musíte je nakrmit správnou stravou. Patří zde zejména maso, vejce, tvaroh, ovoce, zelenina a další zdravé a výživné potraviny. Vhodné je mít sestavený jídelníček a jíst kvalitně po celý den, nikoliv pouze po tréninku.

Po náročném tréninku je vhodné použít také suplementy. Ihned po tréninku doplníme aminokyselinyAminokyseliny jsou základními stavebními kameny lidského těla ). Půl hodiny po tréninku si můžeme udělat proteinový koktej Proteiny – bílkoviny jsou významnou skupinou látek zastávající v organismu nejrůznější funkce. Jednou z nich je funkce stavební, což znamená, že tvoří aktivní tělesnou hmotu).

Jak správně jíst při cvičení nebo po cvičení? Jak nastartovat změnu ve stravování? Odpovědi Vám dá Jídelníčková výzva.

Spánek

K regeneraci patří neodmyslitelně spánek. Během spánku se svaly zotavují. Dospělý člověk by měl spát alespoň 8 hodin denně.

Ledové sprchy po cvičení

Ledové sprchy po cvičení jsou velmi prospěšné. Nejen, že člověka otužují, ale také zvýší jeho testosteron, který je žádoucí pro růst svalů. Dále také zmírňuje potréninkovou bolest svalů a vyplavení kyseliny mléčné.

Proti bolesti svalů po tréninku není žádný zázračný fígl. Jde jen o to, ulehčit tělu zotavení se z fyzické aktivity, na kterou nebylo připraveno. Proto dbejte výše uvedených rad a urychlíte odeznění svalové bolesti.





 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter