Návod: jak vybrat elektrokolo

Návod: jak vybrat elektrokolo

Kromě cyklistů na běžných kolech je stále častější potkat lidi, kteří využívají výhod moderních elektrokol. A není se čemu divit, protože mohou nabídnout pohodlnou jízdu i skvělý sportovní zážitek.

Nové technologie umožnily výrobu silničních, horských i crossových elektrokol. Zdaleka nemusí jít pouze o kolo pro lenochy, kterým se nechce šlapat. Elektrokola umožňují delší výlety, zdolávání i složitějšího terénu a zpřístupňují cykloturistiku i pro méně zdatné cyklisty. Záleží, jak je budete využívat a jaký model si vyberete. S tím může pomoci i následující návod.

Celoodpružené elektrokolo Lapierre Overvolt Shimano AM 629i

Celoodpružené kolo se středovým motorem Shimano STEPS E8000, plně integrovaná baterie s vysokou kapacitou, 29″ pláště Schwalbe, špičkové komponenty FOX, SRAM a Shimano.

Vybrat elektrokolo >>

Dámské crossové elektrokolo Crussis e-Cross Lady 9.6-S – model 2021

Špičkové dámské kolo se silným motorem Bafang M500 a 17,5 Ah baterií, která vás doveze až 150 km daleko! Skvělé jízdní vlastnosti zaručují brzdy Shimano, řazení SRAM a vzduchem odpružená vidlice!

Vybrat elektrokolo >

Co si promyslet před výběrem elektrokola

Dnešní nabídka elektrokol je velmi rozvinutá, takže se můžete rozhodovat mezi různými typy. Pro zúžení výběru je vhodné zodpovědět si následující otázky.

  • V jakém terénu budete s elektrokolem jezdit?
  • Jak daleko chcete jezdit?
  • Jaký typ rámu na kole upřednostňujete?
  • Jaký máte rozpočet pro nákup elektrokola?

Typy elektrokol

Elektrokola je možné rozdělit na několik typů podle toho, pro jaký terén a použití jsou určená.

Městská elekrokola

Pohodlné sezení a jednoduché ovládání patři mezi hlavní výhody elektrokola určeného pro městský provoz. Jsou určena hlavně pro jízdu na silnici a zpevněném povrchu. Zvládnou i prašnou příjezdovou cestu, ale do horského terénu většinou nepatří. Pružení je méně výrazné a k dispozici je méně rychlostních převodů.

Součástí městského kola bývá nejrůznější příslušenství v podobě nosiče, košíku a podobně. Samozřejmostí bývají širší blatníky, světla a odrazky. Některá městská kola mají plně zakryté řetězy, aby nedocházelo k ušpinění kalhot či sukní v případě dam. Jde o ideální volbu, pokud hledáte dopravní prostředek pro cestování do práce, na menší nákupy a podobně.

Trekingová a crossová elektrokola

Tento typ elektrokol je ideální pro univerzální použití. Hodí se pro jízdu v lehkém terénu i na silnicích. Umístění sedla zajišťuje dostatečně pohodlné sezení a odpružení bývá jemnější. S tímto elektrokolem vyrazíte na výlet, ale i pohodlně dojedete například do práce.

Mezi trekingovými elektrokoly je velký výběr, kdy se konkrétní modely liší základními parametry a přítomností nejrůznějších doplňků, jako jsou nosiče, blatníky, světla a podobně.

Horská elektrokola

Horská elektrokola seženete i pod označením eMTB (jako e-mountain bike). Svou konstrukcí jsou určena hlavně pro jízdu ve složitějším terénu. Většina modelů nabízí odpružení a silné kotoučové brzdy. Typické jsou široké pneumatiky s hlubším vzorkem.

Tento typ kola je těžší. Celkovou hmotnost v případě elektrokola zvyšuje také baterie a motor. Nezapomeňte proto počítat s vyšší nosností u nosiče na kola.

I s horským kolem můžete jezdit po silnici, takže pokud máte v plánu občas vystřídat terén, hodí se pořízení horského elektrokola s přepínačem pro on-road a off-road režim nastavení. Díky tomu se upraví výkon motoru, takže kolo bude splňovat nároky pro provoz na pozemní komunikaci.

Skládací elektrokola

Jak už název napovídá, jde o skládací kola nenáročná na prostor pro uložení. Hodí se pro lidi žijící v bytech bez možnosti skladování většího elektrokola. Dobře poslouží pro jízdu na kratší vzdálenost. Bývají dělaná hlavně pro zpevněné povrchy a silnice, což z nich dělá skladnou variantu městského kola.

Horské elektrokolo Crussis ONE-Largo 7.6-S – model 2021

Jednobarevný e-bike pro dobrodruhy, kteří ocení silnou baterii a 29″ kola! Díky špičkovým plášťům, spolehlivým brzdám a kvalitnímu motoru můžete vyrazit prakticky kamkoliv.

Vybrat elektrokolo >

Jak a podle čeho vybrat elektrokolo

Po promyšlení, jaký typ elektrokola pro vás bude nejvhodnější, přichází na řadu výběr konkrétního modelu. Pro maximální spokojenost s novým elektrokolem si nezapomeňte ověřit následující parametry.

Kapacita baterie a délka dojezdu

Protože elektrokola pro činnost motoru využívají energii uloženou v bateriích, ovlivňuje kapacita baterie maximální délku dojezdu. Jde o vzdálenost, kterou je elektrokolo schopno urazit do dalšího nabití. Myslete i na to, že maximální dojezd je ovlivněn i celou řadou dalších faktorů, jako jsou kopcovitost terénu, hmotnost jezdce, protivítr a podobně. Některé lepší modely elektrokol nabízí možnost rekuperace energie při brzdění, čímž se dá prodloužit možný dojezd.

V rámci využitelnosti elekrokola i po několika letech je lepší strategií pořízení modelu s delším dojezdem. Postupně se totiž maximální kapacita baterie lehce snižuje, což zmenšuje i maximální dojezd.

Umístění motoru

Kromě baterie je velmi důležitým parametrem i motor. Konkrétně jde zejména o to, v jaké části elektrokola je umístěn. V zásadě jsou nejběžnější tři možnosti, kam je možné motor nainstalovat – do předního kola, ve středu kola a do zadního kola.

Elektrokolo s motorem v předním kole většinou patří mezi levnější varianty. Ideální je, aby byla hmotnost rovnoměrně rozložená, takže pokud je motor vepředu, baterie by měla být v zadní části kola. Pohon na přední kolo je vhodnější pro jízdu v méně náročném terénu a po městě.

Středový pohon nabízí dosažení nejlepších jízdních vlastností, protože váha je v těžišti kola. Výkon se efektivně rozkládá a tím pádem je možné dosáhnout úspornější spotřeby energie. Elektrokola s motorem ve středu patří mezi dražší modely a nevýhodou může být i menší počet převodů.

Elekrokolo s motorem v zadním kole má dobré jízdní vlastnosti a poskytuje dostatečný komfort při jízdě. V této variantě se dají sehnat kola za přívětivé ceny. Záleží však i na kvalitě použitého motoru.

Typ a kvalita baterie

Elektrokola mohou být vybavena několika druhy baterií. Nejoblíbenější a z pohledu vlastností jsou lithium-iontové baterie. Mají dlouhou životnost, rychle se nabíjejí a zároveň nebývají příliš těžké. Díky poměrně velké variabilitě velikostí jednotlivých článků se dají uložit na různá místa. Nejčastějším místem uložení baterie je na rámu, případně zabudování do rámu, kde nijak nepřekáží.

Méně používané jsou NiMH baterie, které nejsou tolik odolné, a rychleji klesá jejich maximální kapacita. Setkat se s nimi můžete u některých levnějších modelů elektrokol.

Při výběru baterie si zjistěte i to, jak dlouho trvá nabíjení. Běžně jde o dobu mezi 4 až 8 hodinami v závislosti na maximální kapacitě baterie a jejím typu.

Velikost a typ rámu

Při výběru velikosti a typu rámu se postupuje stejně jako při vybírání nového klasického kola. Nápovědou může být orientační tabulka, kde je uvedena výška jezdce v centimetrech a následně odpovídající velikost rámu. U parametru kola bývá délka rámu udávána v palcích. Nejlepší možností, jak si ověřit, že je vybraná velikost správná, je přímo zkouška kola v prodejně.

Pánská kola mají rám s příčkou nahoře, kdežto dámské modely mívají nízký rám. Není to však pravidlem a záleží i na tom, co vám vyhovuje. Například městská elektrokola mají nízké rámy pro pohodlné nasedání a sesedání. Pohodlí při sezení a jízdě ovlivňuje i pozice řídítek.

Městské elektrokolo Devron 26120

moderní elektrokolo s lehkým hliníkovým rámem, 26″ koly a pohonem na předním kole. Odpružená vidlice se zdvihem 45 mm je do městského provozu ideální a zaručuje pohodlnou jízdu i přes nerovnosti silnice. 

Vybrat elektrokolo >

Další výbava

Součástí výbavy elektrokola musí být i kvalitní a správně seřízené brzdy. Protože na elektrokolu je možné díky asistenci pohonu z motoru dosáhnout vyšších rychlostí, je důležité dbát na bezpečnost. Pro kola do města a crossové modely se používají V-brzdy. U horských kol a lepších modelů, kde chcete silnější brzdný účinek, jsou hydraulické kotoučové brzdy.

Pro pohodlnou jízdu na elektrokole si všímejte, kolik nabízí převodů a jízdních režimů. Základní a levnější modely nabízí pár převodů a většinou zde není možnost rekuperace energie. Naopak dražší elektrokola bývají vybaveny nejrůznějšími režimy, které volí míru asistence pohonem z motoru. Většina modelů nabízí i možnost úplného vypnutí motorového pohonu, takže v případě potřeby poslouží jako klasické kolo.

Drobné příslušenství, jako jsou blatníky, odrazky, světla, nosiče a podobně je většinou možné přikoupit zvlášť.

Kolik stojí elektrokolo a kde ho koupit

Ceny za lepší elektrokola začínají na 20 000 korunách, přičemž nejlepší modely vybavené schopností rekuperace, možností plánování trasy, s vysokým stupněm výbavy, carbonovým rámem a podobně mohou stát až 190 000 korun.

Horské elektrokolo Trek Powerfly FS 7

sportovní celoodpružené horské elektrokolo učeno do drsného terénu. Citlivé odpružení RockShox zvládne i velké terénní nerovnosti a výkonný pohon Bosch Performance CX s 625 Wh baterií vám umožní rychlé výjezdy do kopců.

Vybrat elektrokolo >

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter