Nejpřirozenější aerobní aktivita? Chůze + plán pro začátečníky

Co je to aerobní cvičení?

Aerobní cvičení patří mezi aktivity, při kterých zapojujeme veškeré svaly, a veškeré procesy probíhají za přítomnosti kyslíku.

Je to cvičení střední aktivity prováděné po dobu minimálně 15 minut, při kterém se díky kyslíku mění tuky a glukóza na ATP. Aerobní aktivity nám pomáhají zbavit se stresu, vytvářejí pozitivní náladu a mohou nám vylepšit paměťové schopnosti.

Nejpřirozenější aerobní aktivitou je nepochybně chůze. Pojďme si o ní říct více.

Rychlá chůze

V našem případě se budeme bavit o chůzi rychlé, prováděné po dobu minimálně 30 minut za účelem spalování kalorií a přeměnu tuku. Chůze patří nejmenší zátěži pro náš pohybový aparát. Výhoda tohoto pohybu je tedy v tom, že chůzi může provádět téměř kdokoli, včetně lidí bez formy či lidí trpících těžkou obezitou.

Pokud tedy chcete vylepšit svou nulovou kondici, případně zhubnout, začněte právě rychlou chůzí! Postupem času samozřejmě můžete přejít v běh, který je nepochybně mnohonásobně účinnější, ale zároveň náročnější a nevhodný pro obézní osoby, jelikož je velkou zátěží pro klouby.

O chůzi jsme také psali v článku: Kondiční schůze je skvělá pohybová aktivita

Plán pro začátečníky

Připravila jsem si pro vás tabulku, jak zhruba může vypadat měsíční plán chůze pro začátečníky. Můžete si ho samozřejmě změnit podle svých potřeb, schopností, případně času.

pondělí úterý středa čtvrtek pátek sobota neděle
1. týden 20 minut 20 minut volno 20 minut 25 minut volno 25 minut
2. týden 25 minut volno 30 minut 30 minut volno 35 minut 35 minut
3. týden volno 35 minut 35 minut volno 40 minut 40 minut volno
4. týden 45 minut 45 minut volno 50 minut 50 minut volno 60 minut

Nejdůležitější ze všeho je hned ze začátku nepřehnat tempo. I když se vám to může zdát velice jednoduché, pro začátečníky s nulovou kondicí je i chůze velmi účinná a dá dostatečně zabrat. Přeji hodně štěstí.

Chůze je ideální startovací pohybová aktivita, o příčku výše je běh. Proč běhat? Přečtěte si: Proč začít běhat a proč je běh pro nás prospěšný

 



Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter