10 inspirativních knih o běhání

Běh je stále populárnější. Horská a treková kola nebo běžecké boty, to máme od jara do podzimu nejraději. Běh má oproti kolu výhodu, že se dá při dobrém oblečení provozovat celoročně.

Správné vybavení, boty a oblečení a rady pro trénink jsou stále častěji žádané a  vyhledávané informace.

  • Jak běhat?
  • Co si obléci?
  • Jaké koupit běžecké boty?
  • Jaká je správná výživa pro běžce?

Můžete si informace hledat napříč internetem na různých webových stránkách. Několik odkazů na zajímavé běžecké stránky najdete v článku: Kde najít informace o běhání

Nebo zvolit knihu. Ať v papírovém vydání nebo elektronicky na čtečce či tabletu. Knih o běhání vychází v posledních letech stále více a více. Zde je můj výběr: Top 10 knih o běhání

10 inspirativních knih o běhání

1.

Zrozeni k běhu - Born to run

Autor: McDougall Christopher

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2011

Zrozeni k běhu - Born to run

Christopher McDougall v knize Zrozeni k běhu přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života.

Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři!

Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.

Můj pohled: Kniha je o radosti z běhání. O běhání jako přirozenném lidském pohybu. Je velmi inspirativní. Skvěle se čte.

Kniha stála na počátku velkého boomu „běhání na boso“ nebo je minimalistických botách. Ne každému to musí vyhovovat. Často je to této knize vyčítáno. Ale řekl by, že je info vytržené z kontextu celého příběhu o běhu. 

Kniha je o běhu, o člověku, o vášni k běhání. Dozvíte se o technice běhu, o tréninku, o stravování. Nechybí ani velmi zajímavý a prospěšný exkurz do historie a vývoje člověka.

Vyberte si z příběhu o závodu Tarahumarů a dalších běžeckých ultra běžců to svoje a nechte se plně inspirovat ke běhání.

Jak přistupovat k běhu? Strašně se mi líbí věta, kterou pronesl, před startem závodu s Tarahumary, Eric Orton, běžec a trenér , ke Christopheru McDogllasovi:

Uvolni se, nikam nepospíchej a užij si to. Mysli na jedno: Pokud ti bude připadat jako práce, tak do toho dáváš moc.

Knihu můžete objednat jako klasický výtisk nebo jako elektronickou publikaci pro čtečky. Kniha byla namluvena jako audiokniha ve skvělém podání Jaroslava Duška. Objednejte si audioknihu Born to Run a vychutnejte si přednes Jaroslava Duška při běhání … .

Můj tip: V angličtině vyšla kniha Erica Ortona, který vystupuje v knize Born to run. Eric byl trenér autora Born to run pro závod s Tarahumary. A nejen to. Eric Orton je uznávaný trenér a odborník na běh. Jeho knihu The Cool Impossible si můžete objednat na Amazonu.

Škorpilova škola běhu

2.

Škorpilova škola běhu

Autor: Miloš Škorpil

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2014

Největší propagátor běhu v Čechách i na Moravě radí, jak běhat a žít lépe V roce 2014 oslaví nestor českého běhání a zakladatel Běžecké školy Miloš Škorpil šedesátku. Trenér a specialista na dlouhé běhy se proto rozhodl podělit se s námi o svou životní vášeň – běh.

Speciální kapitola je věnována ultraběhům, kterými se Miloš Škorpil proslavil, nebo problematice výživy, tréninku, relaxace či přípravě na závody.

V knize čtenář nalezne stovky osvědčených rad, tipů a nápadů, jak zapojit běh do života každého z nás, ať už chceme zlepšit výkon, zhubnout do plavek nebo se jen příjemně hýbat. Součástí knihy jsou tréninkové plány na 5 a 10 kilometrů, půlmaraton i maraton.

Můj názor: Tato kniha vám dá potřebné základy jak začít běhat, proč běhat a jak se na běhání vybavit. Pro pokročilejší jsou v knize nastíněny systémy tréninku a tréninkové plány. Zkrátka řečeno by kniha Škorpilova škola běhu neměla chybět v knihovničce žádného hobby běžce.

3.

Jez a běhej

Autor: Scott Jurek

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2014

Legendární běžec z bestselleru Zrozeni k běhu se vrací!Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu.

V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti.

Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování.

Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!

O Scottu Jurkovi si přečtěte článek: Ultramaratonská legenda Scott Jurek

Moje hodnocení knihy: Další skvělá inspirace, další splněný americký sen, ale ne díky štěstí a náhodě, ale díky své snaze a odhodlání. To nemíním jen jako prázdnou frázi. Příběh Scotta Jurka  a jeho výkony jsou výjímečné.

V knize Jez a Běhej je nejen inspirace pro samotný běh, ale je doplněna o jeho báječné veganské recepty. Stojí rozhodně za vyzkoušení. 

4.

Zátopek

Emil Zátopek, naše běžecká legenda, která sklízela světové sportovní úspěchy a velké uznání za své lidství a postoje.

Vybojoval mnoho zlatých olympijských a světových medailí. A při tom všem zůstal skromný a všímavý ke světu okolo sebe.

Ve své běžecké kariéře bojoval se soupeři a časem utíkajícím na stopkách, později bojoval proti komunistickému režimu. Svou milovanou ženou Danou, také velmi úspěšnou sportovkyní, staly sportovními legendami s celosvětovým dosahem.

K největším sportovním běžeckým vítězství Emila Zátopka patří tři zlaté medaile z olympijských her z Helsinek v roce 1952. Zvítězil na tratích 5 a 10 km a ovládl také maraton. To se žádném sportovci již nepodařilo a pravděpodobně na jedněch hrách nepodaří.

Všichni běžci znají heslo Emila Zátopka:

Když nemůžeš, tak přidej!

Příběh a výkony Emila Zátopka jsou také vyzdviženy ve výše uvedeném bestselleru Zrozeni k běhu.

To je ukázka z knihy Zrozeni k běhu. Zkrátka je nutné si ji přečíst. A nejen ji, ale další knihy o Zátopkovi, od Škorpila nebo o Scottu Jurkovi jsou velmi inspirativní. Stejně tak o kniha od dalšího velikána dálkových a extrémních běhů, španělského běžce Kiliana Jorneta

5.

Běhej, nebo zemři - Tajemství nejrychlejších běžců světa

Autor: Kilian Jornet

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2014

Hvězda krosového nebe a skialpinismu v příběhu o závislosti a touzeŽivotní příběh famózního krosového běžce a nejlepšího skialpinisty všech dob, který ve dvaceti letech překonal desítky rekordů, stal se trojnásobným vítězem Světového poháru, zvítězil v nejtěžších běžeckých závodech světa.

Ve 3 letech poprvé překonal horu vyšší než 3000 m n.m., v pěti vylezl na nejvyšší bod Pyrenejí a do 4000 metrů poprvé vyšlapal v šesti. Během léta běhá Kilian ultra traily a jeho výkony berou soupeřům dech. V zimě vyráží na skialpinistické mise, které potvrzují výjimečnost jeho talentu.

Jako mladíček se v disciplíně, ve které se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal legendou. Jde o příběh strhující vášně a závislosti na běhu, výškách, radosti z pohybu a touze překonávat mimořádné výzvy.

Můj názor: Kiliana stojí za to sledovat. Jeho běžecké nebo skialpinistické výkony jsou úžasné. Kniha Běhej nebo zemři je také velmi inspirativní. Běháte rádi po horách a kopcích? Je přímo pro Vás, ale ostatní běžci si v ní najdou své.

Kiliana Jorneta můžete také sledovat na youtube.com, kde mnoho jeho videí:

6.

ChiRunning

Autor: Danny Dreyer

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2013

Kniha, která způsobila revoluci. v běhání Běhání je nádherné, ale přesto se mnoho sportovců na všech výkonnostních úrovních potýká se zraněními kolen, pat, šlach, prstů… Danny Dreyer nabízí vědomou metodu běhání, která staví na uvolnění a soustředění, na správném postoji a jednoduchých technikách procvičování.

S pomocí této knihy, která změnila svět běhání jako málokterá jiná, se mohou naučit běhat lépe, tedy s minimem zranění, hobíci, výkonností běžci i triatlonisté všech věkových kategorií. Je to podobné jako jóga, pilates nebo tai ťi.

ChiRunning zlepší vás běžecký styl i metodiku tréninku v deseti jednoduchých lekcích. Z namáhavého a usilovného honění se za kilometry se pomocí ChiRunningu stane z běhání meditační cvičení.

7.

Běžkyně - Krátký příběh o dlouhém běhu

Autor: Lizzy Hawkerová

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2014

Kniha Běžkyně vypráví Lizzyin příběh od školačky běhající po londýnských ulicích až po závodnici lámající rekordy v nejtěžších závodech a horách.

Vrozená vytrvalost a hluboký vztah k horám vedou Lizzy k výkonům na absolutní hranici jejích možností, například ohromujícímu 320 kilometrovému běhu Himálajem ze základního tábora Everestu do Káthmándú, účasti a pětinásobnému vítězství v UTMB či dosažením světového rekordu v silničním běhu na 24 hodin. A navíc: stala se první ženou, která se umístila mezi muži na stupních celkových vítězů Spartathlonu.

Lizzyina odhodlaného ducha ocenil roku 2013 i časopis National Geographic, který ji vyhlásil dobrodruhem roku.

8.

Běhání s Keňany - Pátrání po tajemství nejrychlejších lidí planety

Autor: Adharanand Finn

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2012

Tajemství nejrychlejších běžců světa. Vášnivý běžec a novinář Adharanand Finn se vydal do Afriky, aby našel odpověď na otázku: Proč se v žádné jiné zemi nerodí takoví běžci jako právě v Keni? Jak je možné, že běžci z jednoho keňského kmene už desítky let kralují v nejnáročnějších běžeckých disciplínách?

Finn se i s rodinou vypravil do oblasti Velké příkopové propadliny, do slavného Itenu, kde se to doslova hemží držiteli světových rekordů, mistrů světa nebo vítězů slavných běžeckých závodů, aby si s nimi zaběhal a dozvěděl se, v čem spočívá tajemství jejich úspěchu. Kromě skromných vítězů zpovídá svérázné trenéry, sportovní manažery i kluky z chudinských čtvrtí, kteří musí denně běhat deset kilometrů do školy.

Účastní se také běžeckých soustředění s cílem připravit se na nejtěžší maraton na africkém kontinentu. Především chce ale zjistit, jestli je možné po letech občasných tréninků dosáhnout i po třicítce radost z běhání.

9.

Běžící Buddha - Běháním a meditací k posílení těla a mysli

Autor: Mipham Sakyong

Nakladatelství: Rybka

Rok vydání: 2014

Světový bestseller tibetského duchovního vůdce, který běhá maratony. Běhání a meditace jsou činnosti, které na první pohled nemají mnoho společného. Ve skutečnosti se ovšem skvěle doplňují, vzájemně obohacují a podporují.

Sakyong Mipham, zkušený běžec, který uběhl devět maratonů, a duchovní vůdce mezinárodního společenství 165 meditač­ních center s názvem Shambhala, ve své knize ukazuje, že fyzickou aktivitu a du­chov­ní rozvoj lze přirozeně propojit.

V mládí se mu dostalo vý­cviku v jezdectví a bojových uměních, nicméně později se sportem jeho srdce stal běh. Časopis Planet jej označil za „globálního vizionáře“. Je autorem bestselleru Turning the Mind into an Ally a řadou cen ověn­čené knihy Ruling Your World: An­cient Strategies For Modern Life Sakyong Mipham učí po celém světě a využívá jedinečnou kombinaci východní a západní filozofie.

10.

Běhejte rychle, jezte pomalu

Autor: Shalane Flanaganová a Elyse Kopecky

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2017

Úspěšná maratonská běžkyně a zkušená šéfkuchařka spojily své síly. Shalane Flanaganová a Elyse Kopecky jsou nejen dlouholetými kamarádkami, ale také autorkami společné kuchařky, která změní váš pohled na sportovní výživu.

Zapomeňte na počítání kalorií, na posedlost zvýšenou konzumací bílkovin i na to, že tuk je váš nepřítel. Omezovat se dietou totiž opravdu neprospívá vašemu zdraví ani výkonnosti. Autorky vám dokážou, že tvrdý trénink výborně doplní výživné labužnické pokrmy, které vás přirozeně dostanou do špičkové formy.

Kniha obsahuje více než stovku lákavých receptů na kvalitní jídla pro celý den, ale nechybí ani zajímavé postřehy a znalosti z oblasti výživy a příběhy plné inspirace.

Stále je to málo inspirace? 🙂 Zde je ještě několik zajímavých tipů na knihy o běhání:

Inspirace více než dost. Ale jen čtení z Vás běžce neudělá. Je třeba začít, nazout běžecké boty a vyrazit … . Nemusíte pro začátek mít boty za čtyři tisíce, sporttester na zápěstí za patnáct tisíc nebo tričko a legíny podle poslední módy. Do začátku je třeba mít chuť něco se sebou dělat a správnou motivaci.

Dejte si cíl. Napište ho, zveřejněte ho a jděte do akce. Začněte pomalu a vytrvejte a stoupejte krok za krokem k lepším výkonů. Užívejte si!

Na nic nečekejte a jděte běhat. Je to skvělé!

 

Rozšířenou verzi tohoto článku, najdete na partnerském webu Sportigo.cz – 17 knih o běhání

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter